Lipsa de energie cu care se confruntă Alro a determinat conducerea societăţii să urgenteze procedurile de realizare a unei centrale pe gaze la Tulcea cu o capacitate de 255 MWh în bandă, compania fiind în proces de licitaţie pentru furnizorul de echipamente. Cu toate acestea, noua centrală nu ar putea fi finalizată mai devreme de trei ani, informează Agerpres.
Conducerea Alro spune că deşi noua centrală nu ar acoperi întreg necesarul de energie al companiei, aceasta va furniza şi abur, care este una dintre materiile prime de care are nevoie. Şeful producătorului de aluminiu spune că anul acesta compania are nevoie de 450 MWh în bandă şi anul viitor necesarul s-ar cifra la 400 MWh după investiţiile pe care le are în derulare sau urmează să le realizeze.
Alro analizează şi varianta participării la investiţia în centrala pe cărbune de la Rovinari care va avea o capacitate de 500 MWh. Alro a mai avut un proiect privind construcţia unei centrale electrice în parteneriat cu grupul Interagro al lui Ioan Niculae, însă l-a abandonat.
