Acasă Focus Agricol Revizuire la bunăstare

Revizuire la bunăstare

de M G

ferma-pasariBeneficiarii plăţilor pe schemele de bunăstare, porcine şi păsări, aflaţi sub angajament în derulare pot depune până miercuri, 15 iunie, cererile clauzei de revizuire pentru anii 2015 şi 2016, fără aplicarea penalităţilor de întârziere, a anunţat, luni, Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA).

„APIA informează că, până la data de 15 iunie 2016 inclusiv, beneficiarii Măsurii 215 – Plăţi în favoarea bunăstării animalelor – pachet a) porcine şi pachet b) păsări, aflaţi sub angajament în derulare, pot depune, fără aplicare de penalităţi de întârziere, cererile de accesare a clauzei de revizuire pentru anul de cerere 2015, precum şi cererile de plată pentru anul 2016, în conformitate cu prevederile Ordinului nr.826/09.06.2016(…), se arată într-un comunicat al APIA.

Cererea de accesare a clauzei de revizuire se depune pentru angajamentele aflate în derulare, separat pe fiecare sesiune de depunere, pentru activitatea desfăşurată până la 31 decembrie 2015. De asemenea, cererea de plată pentru anul 2016 se depune pentru angajamentele aflate în derulare, în aceeaşi perioadă, cumulând toate sesiunile de depunere, pentru activitatea estimată 1 ianuarie 2016 – 31 decembrie 2016.

Cererile de plată şi clauzele de revizuire depuse după data-limită de depunere sunt admisibile inclusiv în intervalul de 25 de zile calendaristice cu penalizare (întârzierea determină o reducere pe zi lucrătoare de 1% a sumelor la care ar fi avut dreptul beneficiarul în cazul în care cererea ar fi fost depusă până la termenul stabilit). După încheierea perioadei de depunere cu penalizare, cererile nu mai sunt admisibile la calculul plăţii.

din aceeasi categorie

Comentează

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.