Curtea de Conturi Europeană a publicat un raport în care deplânge controalele ”inexistente” sau ”sporadice” privind prezența pesticidelor în importurile de ulei de măsline, în special din Tunisia, informează AFP.
Chiar dacă peste 90% din uleiul de măsline consumat în UE este produs pe continent, existând ”controale bine stabilite” privind reziduurile de pesticide, raportul ECA subliniază că există deficiențe pentru uleiul de măsline importat, care reprezintă 9% din piața europeană, în principal din Tunisia și, într-o măsură mai mică, din Turcia, Argentina și Maroc.
Pentru aceste importuri, controalele la frontieră ‘pentru prezența pesticidelor și a altor contaminanți sunt fie inexistente, fie foarte limitate în statele membre vizitate’ în timpul auditului (Belgia, Spania, Grecia și Italia), precizează Curtea de Conturi Europeană.
De exemplu, în Italia, ‘în 2023 și 2024, nu au fost inspectate transporturi de ulei de măsline la principalele puncte de intrare pentru acest produs’, arată raportul ECA. În Spania, între 2018 și 2023, au fost analizate doar trei probe pentru reziduuri de pesticide și cincizeci pentru alți contaminanți. ‘Belgia nu are în vedere niciun control al uleiului de măsline la punctele de trecere a frontierei, iar Grecia a introdus aceste controale abia în 2024’, precizează auditorii europeni.
”Consumatorii trebuie să poată avea încredere în calitatea și autenticitatea uleiului de măsline pe care îl cumpără. Deși UE are reglementări solide în acest domeniu, ele nu sunt întotdeauna aplicate pe deplin. Îmbunătățirea controalelor, a trasabilității și a clarității juridice este esențială pentru a proteja nu numai consumatorii, ci și renumele uleiului de măsline european”, a declarat Joelle Elvinger, membra ECA responsabilă de acest audit.
Reacționând la acest raport, Comisia Europeană a subliniat că uleiul de măsline importat ‘trebuie controlat în același mod ca și producția europeană’ și a oferit ‘asistența sa tehnică’ pentru a ‘sprijini’ statele membre responsabile de aceste controale.
Prezența potențială a pesticidelor interzise în UE în importurile către Europa este o problemă extrem de sensibilă pentru fermierii europeni.
Acest raport ”confirmă în continuare preocupările agriculturii europene cu privire la lipsa controalelor”, a reacționat Copa-Cogeca, care reprezintă principalele sindicate agricole din Europa. ”Aceasta este o chestiune de comerț echitabil și protecție a consumatorilor, pentru a evita slăbirea sectoarelor strategice europene, cum ar fi uleiul de măsline”, a subliniat organizația.
Sindicatele agricole europene se opun în prezent acordului de liber schimb cu țările Mercosur din America Latină, criticând în special lipsa controalelor privind pesticidele. Pentru a încerca să le liniștească, Comisia Europeană a promis în decembrie o creștere cu 50% a numărului de inspecții în străinătate în următorii doi ani și o creștere cu 33% a auditurilor la punctele de trecere a frontierei.
De asemenea, la presiunile Franței și Italiei, Comisia Europeană s-a angajat să legifereze limitele reziduurilor de pesticide, care sunt permise în prezent atunci când aceste urme sunt minime. La începutul lunii ianuarie, executivul comunitar a promis că va interzice complet trei substanțe (carbendazim, benomil și tiofanat-metil) în produsele importate, în special în citrice, mango și papaya.
