Green Power Conferences va organiza conferința Wind Power Romania, ce va avea loc în perioada 21-22 ianuarie 2014, la Hotelul Marriott din Capitală. La eveniment vor participa oficiali ai Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Consiliului Concurenței și OPCOM. De asemenea, experții în domeniu vor vorbi despre prognozele anului 2014 și vor prezenta oportunitățile legate de piețele de energie eoliană în regiuni noi.
La conferința Wind Power Romania vor participa peste 300 de reprezentanți ai industriei din 25 de țări.
Green Power Conferences este lider de piață în conferințele privind energia regenerabilă. Începând cu anul 2003, peste 22.000 de delegați au participat la mai mult de 200 de conferințe, expoziții, ateliere de lucru și cursuri de formare. Conferințele Green Power sunt dedicate piețelor eoliene, solare, biocombustibili, biomasă, biogaz, geotermală, energia oceanelor și piețele financiare climatice.
Noul sistem de certificate verzi „fie va revigora piața energiei eoliene, prin crearea unui cadru stabil, fie va ucide piața din cauza lipsei de stabilitate și rigoare în punerea sa în aplicare”, spune Nicolas Bruynooghe, Business Development Director la Electrawinds.
”O alegere publică afirmată în mod clar în favoarea instalăriienergiei eoliane suplimentară este necesară din partea guvernului român, atât prin anunțuri publice, cât și prin punerea în aplicare a unui sistem de sprijin stabil”, spune Nicolas Bruynooghe.
Conferința va oferi cadrul ideal pentru ca industria să afle noile informații privind sistemul de certificate verzi din România, punând direct întrebări experților prezenți la paneluri. Vorbitorii din partea ANRE, Consiliul Concurenței și OPCOM vor conduce discuțiile în cadrul evenimentului ce va dura două zile și vor avea prezentări ce se vor axa pe demistificarea noul cadru juridic din România.
La dezbateri, lui Nicolas Bruynooghe i se vor alătura speakeri de la PNE Wind, WPD, EnerCap Capital Partners, Statkraft Markets, Continental Wind Partners, Prowind, CEZ Trade, Raiffeisen Centrobank, Erste Group. Aceștia vor vorbi despre peisajul în schimbare din România și vor explora oportunitățile emergente în energia eoliană în regiune.